Zakup polisy OC dla wielu oznacza spory, jednorazowy wydatek, którego nie da się uniknąć. Okazuje się jednak, że możliwe jest ubezpieczenie OC na raty! Na jakich zasadach działa takie ubezpieczenie? Co dzieje się w sytuacji niepłacenia składek?

Jak działa ubezpieczenie OC na raty i czy to popularne rozwiązanie?

Wysokość składki ubezpieczenia OC nie jest stała i wynika z wielu różnych czynników – przede wszystkim z wieku posiadacza pojazdu, ale też wieku samego pojazdu, jego marki oraz pojemności silnika. W przypadku młodych kierowców składka OC może być naprawdę wysoka. Klasyczna umowa OC zawierana jest na okres dwunastu miesięcy i opłacana jest z góry. W ten sposób możliwe jest uzyskanie dodatkowej zniżki. Zdarzają się sytuacje, w których kupujący pragnie rozłożyć tę płatność na raty. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia samego ubezpieczenia? Czy ubezpieczenie OC na raty to powszechnie stosowane rozwiązanie?

Ubezpieczenie OC na raty w praktyce

Ubezpieczenie OC na raty skonstruowane jest w taki sposób, że ochrona ubezpieczeniowa aktywna jest od momentu pierwszej wpłaty. Samo ubezpieczenie zawierane jest na rok. Co jednak w sytuacji, w której klient nie opłaci kolejnych rat? Ubezpieczenie nie ustaje, w przypadku kolizji czy wypadku ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić należną kwotę. Jeśli jednak klient nie opłacił kolejnych rat polisy ubezpieczyciel może domagać się zwrotu wypłaconych pieniędzy na drodze sądowej. Jest to ryzyko ponoszone przez towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego ubezpieczenia tego typu są droższe i nie obejmują ich zniżki. Ubezpieczenie OC na raty w praktyce to najczęściej polisa, w której ubezpieczyciel proponuje raty w dwóch płatnościach. Mniej jest ofert, w których raty są niższe i częstsze – to wyższe ryzyko dla ubezpieczyciela.

Comments are closed.

Pin It