Posiadacze samochodów powinni być świadomi, jak ważnym tematem jest ubezpieczenie pojazdu. W Polsce każdy posiadacz pojazdu zobligowany jest do zakupienia polisy. Polisa OC jest dokumentem sprawdzanym podczas każdej kontroli drogowej, a jej brak skutkuje wysokimi mandatami.

W jaki sposób chroni ubezpieczenie samochodu w formie OC?

Ubezpieczenie samochodu w formie OC to najczęściej sprzedawana polisa w kraju. Ubezpieczenie tego typu chroni na dwa sposoby: zarówno posiadacza polisy, jak i innych użytkowników drogi. W razie kolizji sprawca pokrywa podstawowe szkody z własnej polisy – brak polisy sprawia, że szkody musiałby pokryć z własnej kieszeni. Warto pamiętać, że polisa ma określony termin ważności. W Polsce sprzedawane są dwa typy polisy OC: roczna i krótkoterminowa, która obowiązuje przez 30 dni. W przypadku polisy krótkoterminowej jest ona dostępna dla osób, które rejestrują kupiony samochód, jak również dla posiadaczy samochodów zabytkowych. Kupić polisę można zarówno w biurze ubezpieczyciela, jak i przez Internet. Warto pamiętać, by zachować ciągłość ubezpieczenia – dzięki temu nie narazimy się na kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ile kosztuje takie ubezpieczenie samochodu? Stawka polisy OC nie ma stałej ceny i zależy od wielu czynników, w tym od wielu posiadacza pojazdu, marki samochodu i pojemności silnika, ale też od miejsca rejestracji.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu – co wybrać?

Na polskim rynku dostępne są dodatkowe ubezpieczenia dla samochodu, które obejmują bezpośrednio mienie kupującego. Takie ubezpieczenie to na przykład autocasco. W przypadku autocasco kupujący sam może określić zakres ochrony dla samochodu – im jest ona szersza, tym wyższa składka ubezpieczeniowa. Autocasco pozwala na likwidowanie szkód powstałych w wyniku wypadków, ale też uszkodzenia samochodu na postoju.

 

 

 

Comments are closed.

Pin It https://artexint.com.pl/dusza-przemyslu-w-twoim-domu-kluczem-sa-meble-loftowe/ Metalowy stojak na papier toaletowy loft https://4sch.pl/ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-designu-i-wydajnosci/