Należy zauważyć, że skrót TMS jest używany zarówno jako skrót od Transport Management System, jak i Transport Management Software. Nie stanowi to problemu, ponieważ oba terminy odnoszą się do tego samego typu systemu oprogramowania i mogą być używane jako synonimy.

TMS system – czym się zajmuje?

Ogólnie rzecz biorąc, TMS system (system zarządzania transportem) zajmuje się planowaniem, realizacją i optymalizacją fizycznego przemieszczania towarów. Należy go traktować jako platformę logistyczną, która umożliwia użytkownikowi planowanie, monitorowanie i optymalizację codziennego wykorzystania dostępnych środków transportu.

Środkami transportu mogą być statki, pociągi, samoloty lub ciężarówki. Jednak większość systemów zarządzania transportem dostępnych obecnie na rynku koncentruje się na kontrolowaniu flot samochodów ciężarowych.

Funkcje systemów zarządzania transportem

Oferowane na rynku rozwiązania programowe pod nazwą TMS system często zawierają wiele funkcji, m.in.: rejestracja i zarządzanie zleceniami transportowymi, kalkulacja kosztów, planowanie i dyspozycja trasy, śledzenie przesyłek i rozliczenia.

To, czy wszystkie te funkcje są rzeczywiście potrzebne, czy tylko część z nich, zależy w dużej mierze od wymagań firmy, która z nich korzysta.

Różne spojrzenia na TMS system — firmy transportowe kontra spedytorzy

Dzisiejsze systemy zarządzania transportem stanowią dalszy rozwój konwencjonalnego oprogramowania spedycyjnego i są również w coraz większym stopniu wykorzystywane przez spedytorów — przemysł i handel.

Czasami znaczące różnice funkcjonalne między rozwiązaniami TMS można również wytłumaczyć różnymi perspektywami i wymaganiami firm transportowych i spedytorów. Dla przewoźnika realizacja przewozów stanowi rdzeń wartości dodanej jego firmy.W odniesieniu do wsparcia oprogramowania firma transportowa musi zatem w miarę możliwości mapować wszystkie procesy biznesowe w jednym monolitycznym systemie.

Zadania administracyjne, handlowe i sprzedażowe, takie jak zarządzanie klientem, przygotowywanie ofert czy wystawianie faktur nie odgrywają zazwyczaj roli w zarządzaniu transportem spedytora, ponieważ funkcje te są zazwyczaj mapowane w systemach ERP i dotyczą nie tylko usługi transportowej, ale przede wszystkim do dostarczonego towaru.

Więcej informacji znajdziesz na stronie system wms opis.

Comments are closed.

Pin It