Decydując się na zmianę zatrudnienia coraz częściej myślimy o tym, aby zatrudnić się poza granicami kraju. Zagraniczni pracodawcy oferują nam nie tylko lepsze warunki pracy, ale przede wszystkim możliwość szkolenia czy zdobywania nowych umiejętności. O czym musimy pamiętać podczas palikowania na zagraniczne stanowiska?

Jak aplikować do zagranicznej firmy?

Współczesne technologie pozwalają nam dzisiaj na aplikowanie na zagraniczne stanowiska… bez konieczności wychodzenia z domu. Pierwszym etapem jest zazwyczaj CV, które wysyłamy pod wskazany adres mailowy. Jeśli nasza kandydatura wzbudzi zainteresowanie zazwyczaj dodatkowo wysyłany jest specjalny formularz, który ma więcej powiedzieć o nas potencjalnym pracodawcom. Kolejny krok to rozmowa online – współcześnie wystarczy kamerka oraz mikrofon, aby przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną na odległość bez konieczności wychodzenia z domu. Na podstawie jeden lub dwóch wideokonferencji pracodawcy najczęściej podejmują decyzje o zatrudnieniu pracownika lub nie. Kolejna rozmowa to decyzja i ewentualne dogadanie wszelkich kwestii formalnych, takich jak wysokość wypłaty, ewentualne benefity, miejsce pracy, pomoc w znalezieniu lokum. Podjęcie pracy za granicą wymaga od nas uaktualnienia dokumentów, jeśli zbliża się ich termin ważności. W przypadku podejmowania pracy w krajach UE nie ma konieczności wypełniania dodatkowych dokumentów wizowych. 

Rozliczenie podatków zza granicy

Jak wyglądają kwestie prawne związane z pracą poza granicami Polski? Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce nie jest konieczne – jeśli nie zależy nam na zwrocie podatku w kraju wystarczy rozliczyć się z niemieckim fiskusem. Warto mieć na uwadze, że różne kraje mogą mieć nieco inne procedury związane z rozliczaniem podatku – koniecznie dowiedzmy się, jakie są terminy składania formularzy, etc.

Comments are closed.

Pin It dayloans10doqd.com .edu.pl ndo.pl