Coraz bardziej popularnym trendem w ogrodnictwie jest stosowanie kierunków napływających z Japonii. Drzewka bonsai nikogo już nie zaskakują i pomimo swojego unikatowego wyglądu oraz rozmiaru, zeszły na dalszy plan ustępując miejsca tzw. niwaką.

Czym są niwaki?

Mimo że z dnia na dzień coraz większą popularnością cieszą się ozdobne drzewa formowane, niwaki wciąż są znacznie mniej rozpoznawalne niż wspomniane wcześniej bonsai. Niemniej jednak to właśnie one tworzą niepowtarzalny klimat ogrodu, jednocześnie nadając mu wygląd, którego pozazdrości niejeden doświadczony ogrodnik.

W Europie do tworzenia niwaków wykorzystuje się inne gatunki roślin aniżeli w Japonii. Niemniej jednak jeśli formowanie zajmują się sprawne oraz doświadczone osoby, uzyskany efekt jest niezwykle mocno zbliżony do oryginałów. Chodzi bowiem przede wszystkim o mocno charakterystyczny sposób kształtowania korony drzewa, jak również charakteryzacji pnia. Drzewko bowiem jest w specjalny sposób stylizowany, ażeby wyglądać na starsze niż w rzeczywistości.

Dodatkowo nie można pominąć wspomnianego kształtu korony. Liście bowiem są formowane w taki sposób, aby przypominały kształtem koła lub inaczej chmurki albo nieco bardziej spłaszczone dyski.

Kształt a towarzyszące im uczucia

Wewnętrzne uczucia oraz emocje, chociaż są subiektywnym sposobem postrzegania świata, mają ścisły związek z kształtami. To właśnie między innymi ta korelacja jest przyczyną wyjątkowego upodobania przez ludzi japońskich ogrodów. Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat, jaki tworzą drzewa w japońskim ogrodzie, przyciąga emanowanym spokojem. Jednocześnie wprowadza w stan zadumy oraz melancholii, pozwalając odciąć się przynajmniej na króciutki moment od otaczającego człowieka gwaru codziennych obowiązków.

Pudelki, czyli drzewka formowane w sposób geometryczny wzbudzają jednak odrobinę inne odczucia niż postarzane. To one w pewien niewytłumaczalny sposób sprawiają, że mimowolnie odczuwa się nie tylko powyżej wymienione emocje, ale także szczęście oraz możliwość kontemplacji i relaks.

Jakie drzewa można z powodzeniem formować?

Odpowiedź na pytanie jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Nawet jeśli w Polsce ani krajach europejskich nie występują gatunki typowe dla terenów Japonii.

Bądź co bądź do roli formowanych drzewek świetnie nadadzą się drzewa iglaste. Specjaliści zajmujący się ogrodnictwem zalecają przede wszystkim wykorzystanie sosen oraz jałowców, ale także funkcję spełni modrzew czy jodła. Można naturalnie wykorzystać również gatunki drzew liściastych, jednakże pamiętać należy, że jesienią liście opadają. Z tego też powodu okresem zimowym nie będą one prezentować się równie okazale jak iglaki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.

Pin It ishcourse.pl er.com.pl rgoefekt.com.pl