Znaczna część nastolatków zaczyna swoje dorosłe życie od zapisania się na kurs prawa jazdy. Pomyślne zdanie egzaminu praktycznego i teoretycznego daje uprawnienia do legalnego kierowania pojazdem. Co ważne, świeżo upieczony kierowca musi wstrzymać się z pierwszą samodzielną przejażdżką samochodem do momentu uzyskania dokumentu potwierdzającego jego umiejętności. Zatem ile się czeka na prawo jazdy? Sprawdź!

Podpowiadamy, ile czeka się na prawo jazdy

Osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy, muszą uzbroić się w cierpliwość. Dokument dający im prawo do poruszania się autem albo motocyklem po drogach produkowany jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Proces, ze względu na rygorystyczne zabezpieczenia, jest złożony. Zastanawiasz się, ile czeka się na prawo jazdy? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Nie istnieją przepisy jednoznacznie określające czas oczekiwania na dokument. To, jak szybko prawo jazdy trafi w Twoje ręce, zależy od wielu czynników, na przykład liczby złożonych wniosków. Nierzadko błędy w formularzu albo niekompletna dokumentacja opóźniają cały proces. Średnio dokumenty wydawane są w ciągu 14 dni od otrzymania przez urząd dokumentów oraz wniesienia opłaty.

Warto wiedzieć

Dokładny przebieg wyrabiania prawa jazdy określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2016 poz. 231).

Co ciekawe, status wydania swojego prawa jazdy możesz śledzić na stronie pwpw.pl. Aby zyskać dostęp do informacji na temat toczącej się procedury, musisz udostępnić stronie swoje imię i nazwisko oraz PESEL.

 

 

Comments are closed.

Pin It https://wadowiceonline.pl/sponsorowane/26531-dlaczego-musimy-miec-ubezpieczenie-samochodu