Doniczki wyposażone w systemy automatycznego podlewania, czyli samonawadniające są ciekawą alternatywą dla zwykłych doniczek. Jak działają? Kiedy sprawdzą się najlepiej?

Doniczka z systemem nawadniania – co to jest?

Samonawadniające doniczki wykorzystują specjalne systemy umożliwiające roślinom samodzielne pobieranie wystarczającej ilości wody. Dzięki temu nie trzeba podlewać ich regularnie – wystarczy raz na parę tygodni.

Takie doniczki oferowane są w różnych wariantach wzorniczych do wyboru. Dostępne są jako modele stojące i wiszące, na przykład doniczki marki Lechuza, które można kupić w wielu wysokościach, kształtach i kolorach.

Jak działa doniczka samopodlewająca?

W doniczkach samonawadniających stosowane są specjalne wkłady, które powodują, że mają one warstwową budowę. Na dnie znajduje się przestrzeń na wodę, powyżej umieszczona jest warstwa separująca, a nad nią ziemia.

Roślina może automatycznie pobierać wodę z doniczki, ponieważ jej korzenie sięgają wtedy do poziomu wody. W ten sposób można uniknąć ryzyka jej przelania lub przesuszenia. O konieczności dolania wody informuje specjalny wskaźnik – mają go również doniczki marki Lechuza.

Trzeba pamiętać o tym, że roślinę od razu po posadzeniu przez około 3 miesiące należy podlewać od góry, po ziemi, aby wykształciła ona dobrze swój system korzeniowy i dotarła nim do spodniej warstwy doniczki.

Doniczka samonawadniająca – do jakich roślin będzie najlepsza?

Doniczki wyposażone w systemy automatycznego nawadniania sprawdzają się do praktycznie każdego gatunku rośliny – mogą być używane z kwiatami, ziołami, małymi krzewami.

Najczęściej polecane są one do roślin jak:

  • Storczyki,
  • Skrzydłokwiaty,
  • Fiołki afrykańskie,
  • Filodendrony,
  • Monstery,
  • Hoya,
  • Palmy.

Wybierając odpowiednią doniczkę, warto zwrócić uwagę na docelową wielkość rośliny, która ma być w niej posadzona.

Jak wybrać dobrą doniczkę z systemem nawadniania?

Szeroka gama doniczek o systemach samonawadniających powoduje, że można dobrać je łatwo nie tylko do konkretnej rośliny, lecz też do swojego gustu i wystroju wnętrza, w którym ma być umieszczona.

Najlepiej postawić na doniczki z wytrzymałych materiałów, na przykład doniczki marki Lechuza wykonane z trwałego tworzywa odpornego na promieniowanie UV. Są oferowane w rozmaitych kształtach, wielkościach i barwach. Dzięki wyjmowanemu wsadowi są bardzo proste w użytkowaniu.

Firma Lechuza ma też w ofercie specjalne podłoża mineralne – substraty, które przeznaczone są do jej doniczek. Są bogate w nawozy i mogą również zastępować ziemię. Dostępne są też substraty Lechuza do konkretnych roślin, w tym do storczyków.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Doniczki marki lechuza.

Comments are closed.

Pin It